1.Երեք տակառում կա 480 լ ջուր: Առաջին և երկրորդ տակառներում միասին կա 300 լ, իսկ երկրորդ և երրորդ տակառներում միասին՝ 320 լ ջուր: Որքա՞ն ջուր կա տակառներից յուրաքանչյուրում: 480-300=180 480-320=160 320-180=140 2.Լրացրու նախադասությունը: Երկարության չափման միավորներն են՝ m,sm,mm,dm,km: Տարողության չափման միավորներն են՝ ml,l: Մակերեսի չափման միավորներն են՝ M2,sm2,km2,dm2,mm2: 3.Եկեղեցու երեք զանգերը միասին 875 կգ են: Երկրորդ զանգը 6 անգամ ծանր է , քան առաջինը , և 3 անգամ թեթև, քան երրորդը: Գտեք յուրաքանչյուր զանգի զանգվածը: 1+6+18=25 875:25=35kg 35×6=210kg 35×18=630kg
Ո՞ր օրն է գալիս 957 թվականի փետրվարի 27-ից 2 օր հետո: Marti 1 Առաջին պատուհանում տեղադրիր ամսվա անվանումը, երկրորդում՝ թիվը:
Պատասխան՝ 957 թվականի փետրվարի 27-ից 2 օր հետո գալիս է -ը:
Ի՞նչ ժամ է ցույց տալիս ներքևի ժամացույցը, եթե ժամանակը արձանագրված է կեսօրից հետո:
Պատասխան՝20 ժամ և 00րոպե:
Վարդանն ու հայրիկը միասին գնացին քաղաքից դուրս: Նրանք 2 ժ 12 ր ճանապարհին էին, 3 ժ 44 ր զբոսնեցին, 35 ր ճաշեցին և վերադարձի վրա ծախսեցին ևս 3 ժ 12 ր: Նրանք տուն հասան ժամը 17-ին: Ժամը քանիսի՞ն էին նրանք տնից դուրս եկել:
Պատասխան ‘ 7ժ 17’ ր
7.Բեռնատարը ավտոկայանից շարժվեց 7 ժ 30 ր-ին: Այն ընթացավ 2 ժ 15 ր և ճանապարհին կատարեց երկու 16 րոպեանոց կանգառներ: Նպատակակետին հասնելուց հետո վարորդը 5 ժ հանգստացավ և հետ վերադարձավ: Ո՞ր ժամին բեռնատարը հասավ ավտոկայան, եթե գնալու և վերադարձի վրա այն ծախսեց նույնքան ժամանակ: Պատասխան՝ բեռնատարը ավտոկայան հասավ ‘ 18ժ04ր-ին:
1.Բեռնատար ավտոմեքենան 3 ժամում անցավ 180 կմ:Այդ նույն ճանապարհը մարդատար ավտոմեքենան անցավ 2 ժամում: Որքա՞ն էր դրանց արագությունների տարբերությունը: 180:3=60 180:2=90 90-60=30 2.Միմյանցից 80 կմ հեռավորության վրա գտնվող A և B վայրերից միաժամանակ իրար ընդառաջ շարժվեցին երկու հեծանվորդ: Առաջինն ընթանում էր 12 կմ/ժ արագությամբ, իսկ երկրորդը՝ 14 կմ/ժ արագությամբ: Հաշվիր, թե որքան կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 2 ժամ հետո: 12×2=24km 14×2=28km 28+24=52km 80-52=28km 3.A վայրից հակադիր ուղղություններով միաժամանակ շարժվեցին երկու հետիոտն: Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 30 րոպե հետո, եթե մեկի արագությունը 55 մ/ր է, իսկ մյուսինը՝ 10 մ/ր-ով պակաս: 55×30=1650 45×30=1350 1650+1350=3000 4.Տպագրիչը տպագրական հաստոցով 1 ժամում տպագրում է 4000 տպագրական թերթ: Նրա օրվա պլանը 32000 թերթ տպելն է: 3 ժամ աշխատելուց հետո քանի՞ թերթ նա պետք է տպագրի՝ օրվա պլանը կատարելու համար: 4000×3=12000km 32000-12000=20000 5.Կատարիր գործողությունները. 12 կմ 450 մ+44 կմ 650 մ-11 կմ 305 մ=45m 795m 24 դմ 8 սմ +14 դմ 6 սմ – 5 դմ 8 սմ= 33dm 6sm
1.360 կմ ճանապարհը ավտոմեքենան անցել է 90 կմ/ժ արագությամբ, սիկ ավտոբուսը՝ 60 կմ/ժ արագությամբ: Հաշվիր, թե նրանք որքան ժամանակ են ծախսել այդ ճանապարհի վրա: 360:90=4 360:60=6 2.Հայկենց տնից մինչև դպրոց 450 մ է: Հայկը դպրոց է գնում 50 մ/ր արագությամբ, իսկ վերադառնում է 30 մ/ր արագությամբ: հայկը որքա՞ն ժամանակ է ծախսում դպրոց գնալու և վերադառնալու ընթացքում: 450:50=9 450:30=15 15+9=24 3.Իրարից 450 կմ հեռավորության վրա գտնվող երկու վայրերց միաժամանակ միմյանց ընդառաջ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա և հանդիպեցին 3 ժամ հետո: Ավտոմեքենաներից մեկի արագությունը 80 կմ/ժ էր: Հաշվիր մյուս ավտոմեքենայի արագությունը: 80×3=240 250-240=210 210:3=70 4.Կատարիր գործողությունները. 5 կմ 250 մ+ 4 կմ 600մ+6կմ 400 մ=15km 1250m 8 լ 250 մլ+6լ 400 մլ+3 լ 750 մլ +600 մլ=17l 2000ml=19l 5.Տրված թվերի բազմությունից ընտրիր այն թվերը, որոնք՝ ա) 5-ի բազմապատիկ են բ) և՛ 5-ի, և՛ 2-ի բամապատիկ են 2, 5, 7, 10, 50, 75, 124, 280, 315, 1452, 5213, 4000, 5551, 5552:10,50,280,400,, 6.Ավտոբուսում կար 23 ուղևոր: Երբ կանգառում իջան 4 կին և 2 տղամարդ, ավտոբուս բարձրացան 2 կին և 5 տղամարդ, ապա ավտոբուսում կանանց և տղամարդկանց թիվը հավասարվեց: Քանի՞ կին և քանի՞ տղամարդ կար ավտոբուսում նախքան կանգառը: 24-4-2=17 17+2+5=24 24+23=47
Fill in shall or will. Tomorrow at 9 o’clock I shall to school. Ann is five, next year she be six. Tom will watch TV in the evening. Our grandparents will visit us soon. We will play basketball next week
1․ Գրադարանում կա 54600 գեղարվեստական և 3640 գիտական գիրք։ Քանի՞ անգամ է գրադարանում եղած գեղարվեստական գրքերի քանակն ավելի գիտականների քանակից։
54600:3640= 15
2․ 8 փոքր տակառների ընդհանուր տարողությունը 96լ ։ Քանի՞ լիտր հեղուկ կտեղավորվի 7 մեծ տակառներում, եթե նրանցից յուրաքանչյուրի տարողությունը 19 լ-ով ավելի է, քան փոքր տակառինը։
96:8=12
12+19=31
31×7=217
3․ Ունենք 1 սմ երկարությամբ 42 ձողիկ։ Հնարավո՞ր է արդյոք այդ ձողիկներով կազմել 12 սմ և 9 սմ կողմերով ուղղանկյուն։
P=12+12+9+9=42
ayo hnaravor e:
4․ Վերցված է մի թիվ։ Եթե նրան գումարենք 15 և ստացված գումարը բազմապատկենք 4-ով, ապա կստացվի 80։ Ո՞րն է այդ թիվը։
80:4=20
20-15=5
5․ Խանությում գործվածքի իրար հավասար երկու կտորներ կային։ Երբ առաջին կտորից վաճառեցին 16 մ, իսկ երկրորդից՝ 28մ, առաջինում 3 անգամ ավելի գործվածք մնաց, քան երկրորդում։ Սկզբում քանի՞ մետր գործվածք կար յուրաքանչյուր կտորում։
28-16=12
12:2=6
28+6=34
6․ Սեղանին դրված են 4 տեսակ մատիտներ: Սև մատիտները 6 հատ են, կապույտ մատիտները սև մատիտներից 5 հատով ավել են, կարմիր մատիտները կապույտ մատիտներից 3 հատով պակաս են, իսկ կանաչ մատիտները 2 հատով ավել են, քան կապույտ և կարմիր մատիտները միասին: Քանի՞մատիտ կա սեղանին:
6+5=11 կապույտ
11-3=8կարմիր
8+11=19+2=21կանաչ
21+8+11+6=46
7․
Թունելով իրար ընդառաջ շարժվում են երեքական ավտոմեքենաներ, ինչպես պատկերված է նկարում: Մեքենաներն իրար կողքով անցնել չեն կարող, սակայն թունելի հատվածներից մեկում կա խոռոչ, որտեղ տեղավորվում է մեկ ավտոմեքենա: Վարորդներին օգնեք շարունակել իրենց ճանապարհը:
1.Ինքնաթիռիը քանի՞ կիլոմետր կթռչի 3 ժամում, եթե նրա թռիչքի արագությունը լինի 800 կմ/ժ: 800×3=2400կմ 2.Հեծյալը 130 մ/ր արագությամբ A վայրից գնում է նրանից 5 կմ 300 մ հեռավորության վրա գտնվող B վայրը: Որքա՞ն ճանապարհ նա դեռ կունենա անցնելու շարժվելուց 30 րոպե հետո: 130×30=3900 5300-3900=1400մ 3.A և B վայրերից իրար ընդառաջ շարժվեցին ավտոբուսն ու մարդատար ավտոմեքենան: Հանդիպման պահին պարզվեց, որ ավտոբուսը, որը մեկնում էր A վայրից, ավելի քիչ ճանապարհ է անցել, քան մարդատարը: Հանդիպման պահին ո՞րն էր ավելի հեռու գտնվում B վայրից: հավասար են: 4.Կովը մեկ օրում ուտում է 20 կգ խոտ: Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին՝ մեկ կովը մեկ շաբաթ կերակրելու համար: 7×20=140խոտ 5.Անիի մտապահած թիվը բազմապատիկ է 4-ին: Այն միաժամանակ 24-ի ն բաժանարար է: Ո՞ր թիվը կարող է լինել այն: 8 6.Քանի՞ եղանակով կարող է վաճառողը 48 գրիչը հավասար քանակություններով փաթեթավորել: 10եղանակ 7.Կատարիր բաժանում և ստուգիր. 1411:3=470 1մն 3×470+1=1411 963:22=43 (17մն) 22×43+17=963 1.Ինքնաթիռիը քանի՞ կիլոմետր կթռչի 3 ժամում, եթե նրա թռիչքի արագությունը լինի 800 կմ/ժ: 800×3=2400կմ 2.Հեծյալը 130 մ/ր արագությամբ A վայրից գնում է նրանից 5 կմ 300 մ հեռավորության վրա գտնվող B վայրը: Որքա՞ն ճանապարհ նա դեռ կունենա անցնելու շարժվելուց 30 րոպե հետո: 130×30=3900 5300-3900=1400մ 3.A և B վայրերից իրար ընդառաջ շարժվեցին ավտոբուսն ու մարդատար ավտոմեքենան: Հանդիպման պահին պարզվեց, որ ավտոբուսը, որը մեկնում էր A վայրից, ավելի քիչ ճանապարհ է անցել, քան մարդատարը: Հանդիպման պահին ո՞րն էր ավելի հեռու գտնվում B վայրից: հավասար են: 4.Կովը մեկ օրում ուտում է 20 կգ խոտ: Որքա՞ն խոտ է անհրաժեշտ անասնապահին՝ մեկ կովը մեկ շաբաթ կերակրելու համար: 7×20=140խոտ 5.Անիի մտապահած թիվը բազմապատիկ է 4-ին: Այն միաժամանակ 24-ի ն բաժանարար է: Ո՞ր թիվը կարող է լինել այն: 8 6.Քանի՞ եղանակով կարող է վաճառողը 48 գրիչը հավասար քանակություններով փաթեթավորել: 10եղանակ 7.Կատարիր բաժանում և ստուգիր. 1411:3=470 1մն 3×470+1=1411 963:22=43 (17մն) 22×43+17=963